Blomkålgrateng med linser – vegetarrett

Dette blogginnlegget (som er noe redigert) skrev jeg i sommer da jeg var på ferie på hytta på Sørlandet. Jeg ferierte på hytta i nesten i to uker, og det ble en fin og avkoblende ferie. Den dagen jeg laget denne matretten gikk jeg først en tur langs sjøen.

På vei hjem fra turen gikk jeg innom den lokale Jokerbutikken, og kjøpte friske grønnsaker til middag.
Og middagen – det ble Blomkålgrateng med linser, servert med brød til. Her har jeg gjort klart alt som skulle være i retten.
IMG_4862
Og slik ble den ferdige retten seende ut! Her er oppskriften:

Blomkålgrateng med linser – vegetarmiddag
3 – 4 personer
Ovn 200 grader 25 – 30 minutter.

Du trenger:
2 blomkålhoder
6 ss smør
1/2 løk (medium størrelse), hakket
2 fedd hvitløk, finhakket
0,5 dl mel (Ca 4 ss)
6 dl grønnsaksbuljong (vann+terning)
100 g kremost (f eks Philadelphia) romtemperatur (eller 1/2 pk Bama chiliaioli)
1 dl kokte linser, f eks fra Gogreen
1/4 ts salt
Et dryss sort pepper
1/4 ts paprika
3 – 4 dl revet vellaget ost til å ha oppå.
1 dl brødrasp til å ha oppå.

NB: Jeg manglet kremost da jeg laget retten, og brukte chiliaioli i stedet – se bildene nedenfor. Av og til må man bare improvisere!

Slik gjør du: (Se under bildene)

IMG_4849
Stek først løk, vårløk og hvitløk i smøret i noen minutter. Dryss over 4 ss mel og rør godt rundt.

IMG_4850Ha opp grønnsaksbuljongen ca. 6 dl, og rør godt rundt.

IMG_4851
Ha i kremosten i biter. (Eller en halv boks med chiliaioli fra Bama som jeg brukte). La alt småkoke til det er godt oppløst. Smak til sausen med salt, pepper og paprika.

IMG_4852Skyll de ferdig kokte linsene og blomkålen godt. Del blomkålen i buketter, ta bort stammen. Gi blomkålen gjerne et kort oppkok. Smør en ildfast form, og legg i blomkålen. Ha over de kokte linsene.

IMG_4853Bre den sausen over blomkålen  og linsene.

 

Strø over ost og brødrasp. Blomkålgratengen stekes på 200 grader i 25 – 30 minutter til den er friskt brun oppå. Blomkålen og linsene skal være gjennomkokte.

IMG_4860

Godt måltid!

Valnøttbrød smaker godt til. (Følg linken)

Legg inn en kommentar

%d bloggere liker dette: