Av og til et det godt med ferskt og varmt brød til frokost. Disse sconesene lager du i en fei, enten med kjøkkenmaskin eller for hånd. Sconesene er fine ved at det verken er sukker eller smør i dem, likefullt er de saftige og gode. Deigen lager du mens ovnen blir varm. De skal bare steke en kort stund – og vips! Ferdig!
SCONES
Ca. 16 stk. Ovn 250 grader.
6 1/2 – 7 dl hvetemel
1/2 ts salt
2 ts bakepulver
2 dl tykk gresk yoghurt (eller matfløte)
1 dl vann
Slik gjør du:
Sett først stekeovnen på 250 grader. Dekk en stekeplate med bakepapir. Bland mel, salt og bakepulver i en bolle. Tilsett yoghurt litt etter litt, og vann. Arbeid deigen raskt sammen. Hell deigen ut på et melet bakebord, og del i 4 emner. Form hvert emne til en flat rund kake med melede hender. Legg kakene på stekeplaten. Klem de utover med hendene. Lag et kryss i deigen for å dele i fire deler. (Se nederste bilde). Stek på midterste rille i stekeovnen i ca 12 minutter. Bryt sconesene fra hverandre. Serveres nystekte.
Håper forresten du kan avse et minutt til å svare på spørreundersøkelsen min:) (Hvis du ikke allerede har gjort det) Trykk på ikonet:
Spørreskjemaet er åpent til 29.9.