Disse pirogene er kjempegode og enkle å lage. De er et fint alternativ til for eksempel pizza som mat på en fredagskveld. Ellers er de like gode å servere varme som kalde, og kan passe å ha som rett på en buffét. Pirogene er helt uten kjøtt.
PIROGER MED FETAOST
4 plater butterdeig
100 gram spinat
200 gram fetaost
50 gram smeltet smør
1 presset hvitløksfedd
4 ts hakket frisk timian,
eller 1 ts tørket
3 – 5 ss hakket persille
Litt kvernet svart pepper
Egg til pensling
SLIK GJØR DU:
1. Tin butterdeigplatene i 15 minutter på kjøkkenbenken. Rør i mellomtiden sammen fyllet.
2. Hakk spinatbladene ganske fint, og bland dem med oppsmuldret fetaost, smeltet smør, presset hvitløk, timian, persille og pepper.
3. Varm stekeovnen til 200 grader.
4. Kjevle butterdeigen litt ut, og del hver leiv i to kvadrater. Kjevle leivene litt, slik at de blir tynnere og litt større. Fordel osteblandingen midt på kver kvadrat. Pensle med egg på kantene, og brett over deigen slik at det blir piroger.,Trykk ned kantene med en gaffel, og pensle med egg. Legg over på stekebrett. Stekes i ca 25 minutter til de er friskt brune.
Serveres med en friskt salat, f. eks. grønn salat med litt rødløk, sort oliven og noen ts. balsamicoeddik.
Kilde oppskrift: Annas mat.
God helg, Bodil. Piroger’ene ser gode ut, du er flink til å lage mat,Bodil.
Takk, takk:) Ønsker deg også en fin helg.