I blomsterenga – retro bilder

20140619-000100-60595.jpg
Når du ser disse bildene fra en blomstereng, tatt en sommer på slutten av 60-tallet, forstår du kanskje hvorfor Ballblom (latin – Trollius europaeus) er en av mine store favorittblomster.

20140619-000112-72412.jpg
Nesten hver sommer ferierte min familie på en gammel seter i Gausdal Vestfjell. Ferielivet på fjellet var koselig; der kom vi i nær kontakt med husdyr; både sauer og kuer. Kuene var litt småskumle, men sauene – og kanskje særlig lammene, de var bare søte og koselige.

Ellers besto fjellivet seg mye i å gå turer. Turer der vi hadde med oss matpakke i sekken, kaker, kaffe og saft på flaske. Noen ganger gikk turen til fjellvann og tjern for å fiske, men jeg kan ikke huske at vi fikk så mye fisk; derimot husker jeg godt all myggen som var ved tjernene.

20140619-000130-90725.jpg
Men som sagt – sommerferien på
fjellet besto også av ballblom. Turer til magiske enger fulle av gule, kulerunde ballblom, der vi plukket store, flotte ballblombuketter som vi tok med oss hjem til setra.

20140619-000122-82097.jpg
Ballblom (Trollius europaeus) er en staselig staude, med kuleformet lysegul blomst, som tidligere var en ganske vanlig plante i litt fuktig natureng. Nå er den blitt litt mer uvanlig på Østlandet. men
vi fortsatt kan finne den i Nord-Norge og i fjellbygdene.

Legg inn en kommentar

%d bloggere liker dette: